Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rozdano Antynoble 2013

163 645  
506   38  
Antynoble, czyli humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla, wręczane są od 1991 roku przez amerykańskie czasopismo "Annals of Improbable Research". Nagrody przyznawane są co roku za prace, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia. W tym roku laureaci otrzymali dodatkowo nagrodę pieniężną - 10 bilionów dolarów.
 
Kliknij i zobacz więcej!
Dolarów Zimbabwe, ma się rozumieć...

Odkrycie sposobu orientacji w terenie żuków gnojarzy, wynalezienie automatycznej pułapki na porywaczy samolotów, badanie możliwości chodzenia po wodzie, a także osiągnięcia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki zostały uhonorowane Ig Noblem w 2013 roku.


Ceremonia ogłoszenia zwycięzców - 23. z rzędu - odbyła się w Teatrze Sandersa na Uniwersytecie Harvarda.

Kliknij i zobacz więcej!
Chemik Dudley Hershbah puszcza papierowy samolot podczas ceremonii wręczania nagród IgNobli

Show rozpoczęto tradycyjnym już puszczaniem papierowych samolotów do człowieka-tarczy, oraz przemówieniem, składającym się z 2 słów - Witam, witam.
Przez cały czas po scenie i po sali biegał mężczyzna z mikrofonem, w kapeluszu z napisem NSA. Od śmierci z nudów publiczność ratowała dziewięcioletnia dziewczynka Sweetie Poo, która przerywała nudne prelekcje powtarzając aż do skutku słowa "Przestań, proszę! Nudzi mi się."

Ogłoszeniu wyników towarzyszyło wystawienie opery  "
The Blonsky Device", która opowiadała o laureatach IgNobla z 1999 roku. Państwo Blonsky wymyślili wirówkę do przyspieszania porodów.

Kliknij i zobacz więcej!
Opera "The Blonsky Device" podczas ceremonii wręczania Antynobli

Laureaci nagrody otrzymali młotek, zapisek na kartce papieru, poczyniony ręką laureata Nagrody Nobla, o treści "IgNobel 2013", a także 10 bilionów dolarów Zimbabwe w 1 banknocie. Nagrody wręczali laureaci prawdziwych Nagród Nobla. W tym roku IgNoble przyznano w 10 kategoriach:

Medycyna: myszy-sercowcy i opera.

Nagrodę z dziedziny medycyny otrzymała grupa japońskich i chińskich uczonych pod przewodnictwem Masateru Uchiyamy. Badali oni wpływ opery na myszy po przeszczepie serca.  Myszy po przeszczepie serca żyły o 27 dni dłużej, gdy puszczano im operę Verdiego "La Traviata". Autorzy eksperymentu, opublikowanego w "Journal Cardiothoracic Surgery", wyszli na scenę w kostiumach myszy, trzymając w dłoniach duże pluszowe serca i odśpiewali kilka taktów z "Traviaty" - dopóki nie przerwała im Sweetie Poo.

Kliknij i zobacz więcej!
Japońscy i chińscy uczeni oraz Masateru Uchiyama podczas ceremonii.

Psychologia: alkohol i atrakcyjność.

Laurent Begue, Oulmann Zerhouni, Baptiste Subra, Medhi Ourabah, Brad Bushman odkryli, że ludzie pijani wydają się sobie bardziej atrakcyjni. Jeden z autorów, po wyjściu na scenę, próbował przedstawić publiczności wyniki badań, wyśpiewując je przy akompaniamencie gitary, ale nie dane mu było długo śpiewać.

Biologia i astronomia: gwiazdy i żuki gnojarze.

Grupa naukowców ze Szwecji, Niemiec, Australii i RPA odkryła, że żuki gnojarze kierują się w nocy światłem Drogi Mlecznej.
Wcześniej uczeni uważali, że to Księżyc jest głównym punktem orientacyjnym dla afrykańskich żuków gnojarzy. Okazało się jednak, że żuki odnajdują drogę nawet w bezksiężycowe noce. Ostatecznie ustalono, że gnojarze orientują się nie dzięki pojedynczym gwiazdom, ale Drodze Mlecznej. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Current Biology".

Inżynieria bezpieczeństwa: ochrona przed porwaniem samolotu.

Amerykanin Gustano Pizzo, zmarły w 2006 roku, został pośmiertnie uhonorowany nagrodą za opatentowany system ochrony przed porywaczami samolotów.
Porywacz, uprzednio złapany w sieć, wyrzucany był następnie z samolotu ze spadochronem przez specjalny luk.
Na ziemi czekać miała na niego wezwana przez załogę policja.

Fizyka: każdy może chodzić po wodzie.

Nagroda z dziedziny fizyki przypadła grupie uczonych za publikację w czasopiśmie PLoS ONE, w której udowadniali, że ludzie są w stanie chodzić po powierzchni wody. Jest tylko jeden mały warunek: ludzie i woda powinny znajdować się na Księżycu.

Chemia: cebula i łzy.

Nagrodę z dziedziny chemii otrzymała grupa japońskich uczonych, którzy udowodnili, że procesy biochemiczne, które doprowadzają ludzi krojących cebulę do płaczu, są jeszcze bardziej złożone niż wcześniej uważano. Ceremonii wręczenia nagrody towarzyszył pokaz krojenia cebuli.

Kliknij i zobacz więcej!
Brian Crandall odbierający IgNobla.

Archeologia: niestrawiona ryjówka.

Brian Crandall i Peter Stahl otrzymali nagrodę za eksperyment z trawieniem niedogotowanej ryjówki i badaniem, które kości ryjówki uległy strawieniu, a które nie. Naukowcy ugotowali i połknęli bez przeżuwania ryjówkę, a następnie zbadali własne odchody.

Pokojowa nagroda: Łukaszenka i policja.

Pokojową nagrodę otrzymał białoruski lider Aleksander Łukaszenka za wprowadzenie zakazu klaskania w miejscach publicznych, oraz policja białoruska, której udało się zaaresztować klaszczącego jednorękiego mężczyznę.

Matematyka (rachunek prawdopodobieństwa): wstanie czy nie wstanie?

Grupa szkockich uczonych na czele z Colinem Morganem otrzymała nagrodę za dwa powiązane ze sobą odkrycia. Po pierwsze: im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie. Po drugie: jeśli krowa wstała - bardzo trudno jest ocenić, jak szybko znowu się położy.

Zdrowie publiczne: epidemia amputacji penisów.

Grupa medyków z Tajlandii, która niestety nie mogła przybyć na ceremonię, otrzymała nagrodę za pracę "Leczenie chirurgiczne epidemii amputacji prącia w Syjamie", w której opisali metody przyszycia penisa odciętego mężowi przez wściekłą żonę. Jednocześnie podkreślają, że zabieg taki jest niemożliwy, kiedy prącie zostało częściowo zjedzone przez kaczki.

 

Aż strach pomyśleć, co będzie za rok...


Oglądany: 163645x | Komentarzy: 38 | Okejek: 506 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało