Szukaj Pokaż menu

Gollum to od dziś nowa ikona mody

19 284  
35   16  
Ze sztucznej inteligencji też trzeba umieć korzystać. Tym razem zaprzęgnięto ją do stworzenia alternatywnego świata mody, w którym prawdziwą gwiazdą jest... Gollum.

Po prostu piękne dziewczyny

46 200  
456   65  
Coś dla zwolenników kobiecego piękna i naturalnej urody. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam tę serię i robienie jej sprawia mi dużo przyjemności (bez skojarzeń poproszę).

17 listopada 1903 roku SPRR podzieliła się na mienszewików i bolszewików

10 422  
84   21  
17 listopada 1903 roku Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji podzieliła się na mienszewików i bolszewików.
Przyczyną rozłamu był spór między Włodzimierzem Iljiczem Leninem a Julianem Martowem. Pierwszy uważał, że partia wymaga centralnego sterowania i silnego przywództwa, tymczasem drugi opowiadał się za jej bardziej demokratycznym charakterem. Obie wizje poddano pod głosowanie na II zjeździe partii w Brukseli i Londynie, które wygrała frakcja Martowa. Zwolennicy Lenina nie mogli się z tym pogodzić i zaczęli sabotować obrady, na co zwolennicy Martowa na znak protestu zaczęli je opuszczać. Wobec tego Lenin ogłosił, że reprezentuje większość (bolszoj), stąd bolszewicy; przeciwnicy mieli reprezentować mniejszość, stąd mienszewicy.

l_20486207fd3d654Union_de_Lucha.jpg
Zdjęcie pamiątkowe członków Związku Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej. Pośrodku stołu siedzi Lenin. Po jego lewej Julian Martow.

Następne lata miały przynieść rację Leninowi, ponieważ frakcja bolszewicka faktycznie okazała się liczniejsza i skuteczniejsza niż mienszewicka. W jednych demokratycznych wyborach do parlamentu rosyjskiego po rewolucji lutowej mienszewicy zdobyli jedynie 18 mandatów, podczas gdy bolszewicy 168 (choć dalej mniej niż eserowcy, którzy mając ich 380, zdobyli bezwzględną większość). To jednak nie miało większego znaczenia, bo bolszewicy nie dopuścili do pierwszego zgromadzenia, wywołując tym samym kilkuletnią wojnę domową.
Większy sukces mienszewicy odnieśli w Gruzji, wygrywając wybory w odrodzonej Gruzji. Tymi niedługo się nacieszyli, ponieważ w 1921 roku Gruzja została zdobyta przez Armię Czerwoną. Przywódcy mienszewiccy zostali zmuszeni do emigracji.

l_2048621324994e7Canal_Mer_Blanche.jpg
Gułag dbał, aby więźniowie nigdy nie cierpieli na nudę i zapewniał im wiele rozrywek. Tutaj: budowa kanału Białomorskiego-Bałtyckiego.

Ci, którzy zostali w Rosji, byli marginalizowani. Większość po serii procesów w latach 30. trafiła do gułagu. Nie cierpieli w nich jednak samotnie, bo wkrótce dołączyli do nich starzy towarzysze bolszewiccy. W ten sposób Stalin ponownie zjednoczył dwie zwaśnione frakcje.
84
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Po prostu piękne dziewczyny
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 najdziwniejszych rzeczy, jakie rzekomo znajdują się w archiwach Watykanu
Przejdź do artykułu Dziwne rzeczy, które ludzie mówią pod wpływem narkozy
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu W gorzkim liście nauczycielka opisuje realia pracy w szkole
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu MŻJDD.. kochany pies sąsiadki i skuteczni policjanci!
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Czy niewinna kreskówka dla dzieci może wywołać skandal? Zdziwisz się, gdy zobaczysz co zrobiła pewna znana mysz!
Przejdź do artykułu "Raz w pracy miałem klienta..." - najdziwniejsze przypadki naszych czytelników

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą