Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

14 listopada 1905 roku Grigorij Rasputin został przedstawiony na dworze carskim

10 608  
83   10  
Jest to symboliczny początek kariery „świątobliwego mnicha” na dworze ostatniego cesarza Rosji. Biedny chłop z Syberii zyskał zaufanie pary monarszej (a zwłaszcza cesarzowej Aleksandry Fiodorowej), ponieważ jego seanse hipnotyczne miały rzekomo zbawienny wpływ na zdrowie chorego na hemofilię cesarzewicza Aleksego.
l_204860981fd38fdGrigori_Rasputin_191.jpg

Obecność Rasputina w otoczeniu rodziny carskiej wywoływała oburzenie właściwie w całej Rosji, nawet wśród reszty Romanowów. Uważano go (słusznie, zapewne) za szarlatana. Zgorszenie wywoływało jego pijaństwo i ekscesy seksualne. Był też smakoszem, a jednym z jego ulubionych kucharzy miał być Spirydion Putin. Nazwisko znajome? I słusznie, bo to był dziadek obecnego prezydenta Rosji.

l_20486102ca897c3TsarAlexeiLivadia191.jpg
Mikołaj II i cesarzewicz Aleksy w Liwadii (Krym). Rok 1914

Niechęć do niego wzrosła po wybuchu I wojny światowej. Mikołaj II w 1915 roku wyjechał do kwatery głównej wojsk rosyjskich przejąć dowodzenie nad armią, pozostawiając władzę w państwie będącej pod wpływem Rasputina małżonce.

l_2048611626c4f75Family_in_1913.jpg
Rodzina carska w 1913 roku

Pod koniec 1916 roku w obliczu narastających nastrojów rewolucyjnych grupa członków arystokracji i członków rodziny carskiej postanowiła podjąć ostatnią próbę ratowania monarchii. Książę Feliks Jusupow (żonaty z siostrzenicą cara) zaprosił do swojego pałacu Rasputina pod pozorem schadzki z jego żoną. Spiskowcy próbowali go otruć i zastrzelić, a mimo tego, gdy wrzucali jego ciało do rzeki, Rasputin wciąż żył – czego dowodem miało być znalezione później jego ciało z rękami wzniesionymi ku górze, jakby próbował się ostatkiem sił wydostać jeszcze spod tafli lodu.

20486127b1af3f7tumblr_ml30jncPbm1r3.jpg
Ciało Rasputina po wyciągnięciu spod lodu

Mikołaj II nadzwyczaj łagodnie zajął się spiskowcami. Przykładowo Feliksa Jusupowa zesłał do jego posiadłości na Krymie, a Wielkiego Księcia Dymitra Pawłowicza (własnego kuzyna) na służbę do Persji. Paradoksalnie uratował im tym samym życie, bowiem po wybuchu rewolucji mogli bezpiecznie opuścić Rosję i dożyć swych lat na emigracji.

l_20486132b52fc2eru_default_d_850.jpg
Feliks Jusupow z żoną

Rasputin wróżył, że bez niego rodzina carska przetrwa najwyżej kilka miesięcy. Po paru tygodniach wybuchła rewolucja lutowa, która doprowadziła do obalenia cara. Półtora roku później wobec zbliżających się wojsk admirała Kołczaka, które mogły odbić rodzinę, bolszewicy zamordowali uwięzionego cara, carycę, ich piątkę dzieci oraz towarzyszącą im służbę.
10

Oglądany: 10608x | Komentarzy: 10 | Okejek: 83 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało