Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 smakowitych ciekawostek o Big Macu - królu fastfoodowych kanapek

101 950  
260   85  
Najwięksi przeciwnicy restauracji szybkiej obsługi deklarują, że jeśli już koniecznie musieliby coś zamówić, byłby to właśnie Big Mac. To chyba komplement…

#1.

Big Mac został wymyślony w 1967 roku przez Jima Deligatti. Właściciel niewielkiego lokalu w Pittsburghu wziął przekrojoną na pół bułkę posypaną sezamem, włożył do środka dwa kawałki wołowiny, przełożył sałatą, ogórkami i żółtym serem oraz dodał „specjalny sos” i tak właśnie powstał Big Mac.

#2.



Z Pittsburgha na szerokie wody Big Mac wypłynął rok po wynalezieniu - tak bardzo przypadł do gustu dyrektorom McDonald’s. Ale minęło jeszcze sporo czasu, zanim popularna kanapka zyskała swoją obecną nazwę. Zaczynała jako „Big Attraction”, a potem przechrzczono ją jeszcze na „Aristocrat” i „Blue Ribbon Burger”, gdy ostateczną nazwę wymyśliła 21-letnia sekretarka Esther Glickstein Rose.

#3.



Początkowo cała zawartość Big Maca miała utrzymywać się pomiędzy dwiema połówkami bułki. Uznano jednak, że to zbyt bałaganiarskie rozwiązanie. Dodano więc trzeci, cieńszy fragment pieczywa, którym przedzielono w połowie „nadzienie”. Środkowa kromka ma za zadanie nie tylko zapobiegać powstaniu „wielkiego bałaganu”, ale też wchłaniać „specjalny sos”.

#4.



Co takiego specjalnego znajduje się w sosie do Big Maca? W zasadzie nic - pomijając to, że jego receptury McDonald’s pilnie strzegł przez kilkadziesiąt lat. W 2012 ujawniono skład sosu - majonez, relish, musztarda, ocet, cebula i czosnek w proszku, papryka - który nie okazał się dla nikogo zaskoczeniem.

#5.



W różnych miejscach świata Big Mac występuje w różnych wariantach. Na Alasce sprzedawany jest McKinley Mac, odznaczający się większymi porcjami mięsa. Maharaja Mac w Indiach zamiast wołowiny wypełniony jest kurczakiem, a koszerny Big Mac z Izraela nie zawiera sera. Giga Big Mac ma 3x więcej mięsa niż tradycyjna kanapka i wbrew pozorom sprzedawany jest w Japonii, a nie na prerii.

#6.



Janusze biznesu z Reddita zauważyli, że można kupić Big Maca za połowę ceny. Wystarczy zamówić kanapkę McDouble bez ketchupu i musztardy, za to z dodaną sałatą i sosem. Jedyna różnica (poza cenową) to brak przekładki z nadzienia pośrodku - ale przecież czego się nie robi, żeby oszukać wrogi system…

#7.



Ameryka kocha Big Maca. Choć kanapka popularna jest na całym świecie i w wielu miejscach to najchętniej kupowany produkt typu fast food, naprawdę szczególnymi względami Big Mac cieszy się w Pensylwanii. Otwarto tam całe muzeum poświęcone tej jednej kanapce. Przy muzeum funkcjonuje oczywiście restauracja McDonald’s, a pomysłodawcą całego - obleganego przez turystów! - przedsięwzięcia jest Mike Delligatti, syn wynalazcy Big Maca.

Źródła: 1, 2, 3, 4
14

Oglądany: 101950x | Komentarzy: 85 | Okejek: 260 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.04

16.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało