Szukaj Pokaż menu

Kilka faktów, które sprawią, że poczujesz się staro

164 063  
1055   42  
Należysz do tych osób, dla których "10 lat temu" to lata 90.? Przypomnimy kilka faktów, po których poczujesz się, jakby zeszły wiek skończył się 50 lat temu.

Pamiętacie laskę z okładki albumu Blink-182? Ostatnio została aresztowana i w sieci pojawiło się jej zdjęcie z policyjnych akt. 

Przeróbka zwykłego Peugeota 406, która zrobi wrażenie na każdym

121 156  
461   36  
Samochód jak samochód, na portalu ogłoszeniowym nie wzbudziłby wielkich emocji. Ale wystarczy lekko podpicować, lekki tuning, poprawki lakiernicze i... powstaje cudo nie do poznania.

Miley Cyrus bezcześci największe dzieła w historii malarstwa

109 905  
121   52  
Przez ostatnie tygodnie trwamy w zażenowaniu po niesławnym, publicznym występie pewnej młodej gwiazdki popu. Jako optymiści uważamy, że jest jeszcze nadzieja i można by wybryk Miley Cyrus wykorzystać do jakichś wartościowych celów. Ot, na przykład - do przedstawienia kilku zagadnień z historii malarstwa.


Narodziny Wenus

https://vader.joemonster.org/upload/qgv/oryginal_1098201deaf857aanigif_enhancedbuzz9.gif

Powstałe w 1486 roku dzieło Sandro Botticellego przedstawia moment narodzin bogini Wenus. Co ciekawe - artysta zupełnie odszedł od popularnego w renesansie dążenia do zachowania anatomicznej dokładności malowanych postaci. Warto też zwrócić uwagę na pozę bóstwa - nawiązuje ona do antycznych rzeźb. Wielu znawców historii upatruje w tym obrazie znamion neoplatonizmu i twierdzi, że naga piękność jest tu metaforą głoszonej przez Platona idei „boskiej miłości”.

Fragment obrazu widnieje obecnie na włoskiej dziesięciocentówce. Natomiast amatorzy zdjęciowego retuszu kojarzą rozebraną do rosołu Wenus z materiałów reklamowych Photoshopa.
 

Dziewczyna z perłą

https://vader.joemonster.org/upload/qgv/oryginal_109820294d4a772anigif_enhancedbuzz1.gif

A oto obraz zwany przez niektórych „Holenderską Moną Lisą”. Nie wiadomo dokładnie kogo przedstawia dzieło żyjącego w XVII wieku Jana Vermeera, ale jest wielce prawdopodobne, że z płótna zerka na nas jego córka. Mało brakowało, a bezcenny dziś obraz zaginąłby bez śladu. W 1881 roku Arnoldus Andries des Tombe - oficer, który hobbistycznie kolekcjonował dzieła sztuki, posłuchał rady Victora de Stuersa (obecnie nazywanego „ojcem ochrony zabytków) i kupił mocno już sfatygowaną „Dziewczynę z perłą” na aukcji. Zapłacił za obraz 2 guldeny i 30 centów... W ten sposób uchronił dzieło przed zagranicznymi kupcami. Po latach Des Tombe przekazał je muzeum sztuki w Hadze.
 

Ostatnia Wieczerza

https://vader.joemonster.org/upload/qgv/oryginal_109820499c0f94eanigif_enhancedbuzz3.gif

Obraz Leonarda da Vinci jest obecnie kojarzony ze spiskowymi rewelacjami opisanym w książce Dana Browna, a nie z historią malarstwa. Artysta tworzył ten obraz przez trzy lata, stosując innowacyjną technikę, która może i była efektowna, ale niestety sprawiła też, że dzieło stało się wyjątkowo podatne na destrukcyjne działanie czasu (już na początku XVI wieku zauważono, że farba zaczyna się łuszczyć). „Ostatnia wieczerza” dotrwała do dzisiejszych czasów w stanie dość mizernym. Mało kto wie, że zachowały się dwie kopie obrazu, które najprawdopodobniej namalowane zostały przez uczniów Leonarda. Ciekawostka – pewien włoski muzyk twierdzi, że w obrazie ukryte są nuty, które są zapisem jezusowego requiem.
 

Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte

https://vader.joemonster.org/upload/qgv/oryginal_1098207fe63acb4anigif_enhancedbuzz3.gif


Dzieło Georgesa Seurata to sztandarowy przykład puentylizmu – wywodzącej się z impresjonizmu techniki malarskiej. Początkowo obraz spotkał się z dużą falą krytyki ze strony tradycyjnych, francuskich impresjonistów, których raziło gęste nagromadzenie wielokolorowych kropek. Jedną z ciekawszych interpretacji obrazu jest ta dotycząca najstarszego zawodu świata. Miejsce przedstawione na tym obrazie słynęło niegdyś z koczujących tam prostytutek, które „łowiły” klientów wśród zażywających relaksu przedstawicieli burżuazji. Podobno metaforą takich „łowów” jest wędkująca pani po lewej stronie dzieła.
 

Mona Lisa

https://vader.joemonster.org/upload/qgv/oryginal_1098209745863b5anigif_enhancedbuzz3.gif

Kolejne owiane tajemnicą dzieło autorstwa wielkiego Leonardo. Jedną z zagwozdek dotyczącą portretu jest tożsamość modelki, która pozowała malarzowi. Niektórzy twierdzą, że była to małżonka kupca, przez którego obraz był zamówiony. Istnieją też teorie sugerujące, że na płótnie Leonardo uwiecznił swoją szanowną matkę. Inni zwracają uwagę na to, że artysta miał skłonności homoseksualne i jest wielce prawdopodobne, że lubił paradować w damskich ciuszkach. Na podstawie cyfrowych porównań oficjalnego autoportretu malarza i „Mony Lisy” dowiedziono, że obie postaci mają bardzo dużo wspólnych cech (kształt nosa, ust, podbródka...). Być może więc tajemnicza dama to nikt inny, jak sam Leo.

Amerykański gotyk


 
To jeden z ikonicznych obrazów, który obok „Krzyku” Muncha i „Ostatniej Wieczerzy” Da Vinci jest najczęściej parodiowanym dziełem w historii malarstwa. „Amerykański Gotyk” powstał w 1930 roku, jego autorem jest Grant Wood, który pragnął przedstawić stereotypowych, jego zdaniem, mieszkańców mieściny Eldon. Za modeli artysta wykorzystał znajomego dentystę oraz własną siostrę. Nie pozowali oni jednoczenie - każda z postaci namalowana została osobno. „Gotyk” zawarty w tytule dzieła odnosi się do domku stojącego za bohaterami. Ten dumny reprezentant budownictwa neogotyckiego stoi w Eldon do dziś, a na jego tle chętnie robią sobie zdjęcia turyści.

Guernica

https://vader.joemonster.org/upload/qgv/oryginal_1098210a4c21c36anigif_enhancedbuzz2.gif
 
Mimo że zaciekłym korwinistom może się to nie podobać, sympatyzujący z komunistami Pablo Picasso przyjął niemałą kasę od przedstawicieli rządu republikańskiego w zamian za namalowanie obrazu ukazującego dramatyczny moment wojny domowej w Hiszpanii. Guernica - miasto, które opowiedziało się wówczas za lewicowymi rządem republiki, zostało zbombardowane przez opłacone z kieszeni hiszpańskich nacjonalistów lotnictwo III Rzeszy. Zaprezentowane na wystawie w Paryżu w 1937 roku dzieło często przywoływane jest w kontekście wojennych okrucieństw i cierpienia niewinnych ofiar.


Nie udało się. Miley Cyrus w dalszym ciągu kojarzy nam się z małoletnim paszczurem łagodzącym swędzenie ujścia końcowej części przewodu pokarmowego poprzez rytmiczne pocieranie zadem o męskie krocza. I pomyśleć, że dziewczę to jeszcze do niedawna u boku Myszki Miki i Psa Pluto budowało nieskazitelny wizerunek Disneya...

121
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Przeróbka zwykłego Peugeota 406, która zrobi wrażenie na każdym
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Koronkowa robota
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Najlepszy tata na świecie
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Niepokojące rysunki dzieci
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Kilka faktów o niepozornym morskim killerze
Przejdź do artykułu Zepsuty tatuaż

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą