Szukaj Pokaż menu

Wielopak Weekendowy DXXXVII

68 749  
234  
Dziś pośmiejemy się razem na dobry początek z naszych wypłat, przytulimy się do pakera oraz zajrzymy do ulubionego zoo.

- Panie doktorze, jak dostaję pensję, nie mogę przestać się śmiać!
- OK, śmiech przedłuża życie.
- Dociągnę tak do emerytury?
- Pewnie! A wtedy jeszcze bardziej się będzie panu chciało śmiać!

by Leszek_z_balkonu

* * * * *

Pewien Żyd wyemigrował do Izraela. Urządził się, pewnego dnia, piąta rano, do drzwi dobija się sąsiad:
- Icek! Uciekaj! Pogrom!
Wybiegają, uciekają opłotkami, nagle "nowy" zatrzymuje się:

Psychologia bazgrania, czyli co mówią o tobie rysunki, które robisz podczas rozmów i spotkań

177 546  
349   35  
Rysowanie machinalne podczas zebrania albo rozmowy telefonicznej - to swego rodzaju medytacja. Mało kto jednak wie, że dzięki takim instynktownie narysowanym obrazkom można powiedzieć co nieco o ich autorze.

#1. Ludzie

Kliknij i zobacz więcej!

Gen sportowca

85 699  
361   22  
Zmagania człowieka z genami przypominają pojedynki pragnienia ze Sprite’em. Różnica polega na tym, że w przypadku człowieka to geny wybierają, czy chcą być pragnieniem, czy wolą to pragnienie gasić.

W książce „Gen sportu” publicysta, David Epstein, opisuje przykłady, jak to geny rozwiewają sny o potędze, a czasami wręcz przeciwnie – skazują człowieka na sukces. Uwaga, artykuł z gatunku tych, od których puchnie mózg.

Z wolnych dzieci nie urosną szybcy dorośli


 
Szybkość jest częściowo definiowana przez stosunek włókien mięśniowych wolnokurczliwych do szybkokurczliwych w ciele człowieka. Mięśnie szybkokurczliwe odpowiadają za szybkość, a mięśnie wolnokurczliwe - wytrzymałość. O ile te drugie można trenować, by być bardziej wytrzymałym, tak te pierwsze już nie.

Europejczycy na dopingu


 
10% ludzi europejskiego pochodzenia posiada genową mutację, dzięki której może wstrzykiwać sobie testosteron niewykrywalny podczas testów antydopingowych.

Wysocy - z mniejszymi szansami na maratonie


 
Paula Radcliffe, najlepsza w historii zawodniczka kobiecego maratonu, miała problem ze startami w wysokiej temperaturze ze względu na swój wzrost. Radcliffe jest wyższa o głowę od przeciętnej zawodniczki - stosunek powierzchni jej ciała do objętości jest większy, wobec czego wychładza się ono szybciej, osiągając w końcu pułap, na którym zwalniają procesy wewnętrzne. Radcliffe, mimo że jest rekordzistką świata, przegrała Igrzyska Olimpijskie w 2004 i 2008 roku, gdzie starty maratońskie odbywały się właśnie w gorące dni.

Nie każdy Kenijczyk jest doskonałym biegaczem


 
Większość biegaczy długodystansowych w Kenii to potomkowie plemienia Kalenjin, którzy z kolei stanowią 12% wszystkich Kenijczyków. Kalejini są wprost stworzeni do biegania dzięki długim nogom, lekkim kończynom oraz dużym płucom wykształconym w ciągu wieków prowadzenia trybu życia na dużych wysokościach.

Wszyscy wysocy Amerykanie w NBA


 
17% Amerykanów w wieku pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, o wzroście powyżej 213 cm, gra w NBA.

Jamajka zobowiązuje


 
Uwarunkowania genetyczne Jamajczyków sprzyjają temu, by byli najszybszymi na świecie krótkodystansowcami - długie kończyny, wąskie biodra i gen ACTN3. Ale poza uwarunkowaniami istnieje jeszcze czynnik środowiskowy - niemal niemożliwe jest, by utalentowany jamajski sprinter nie został zauważony, prawie wykluczyć można też to, że Jamajczyk będzie uprawiał inny sport niż bieganie. Usain Bolt chciał zostać krykiecistą lub piłkarzem. Gdyby urodził się w innym miejscu na Ziemi, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie zostałby sprinterem.

Uśpiony sudański kolos


 
Oprócz Kenijczyków, Sudańczycy również są spadkobiercami Kalenjinów. W przeciwieństwie jednak do kraju położonego na południe, Sudan nie posiada odpowiedniej infrastruktury treningowej, jak również sytuacja w kraju nie jest wystarczająco stabilna.

Biegacz idealny


 
Szanse na to, że ktoś urodzi się genetycznie doskonałym biegaczem wytrzymałościowym są jak 1:1000000000000000. Naukowcy zidentyfikowali 23 geny, które w sposób naturalny przystosowują człowieka do biegania na długie dystanse. Sądzi się, że nikt na Ziemi nie posiada więcej niż 15 takich genów.

Postęp leży w genach


 
Naukowcy odkryli, że owszem, trening może czynić mistrza, ale dla różnych ludzi ilość potrzebnego do osiągnięcia mistrzostwa treningu będzie różna. Jedna osoba może trenować tyle samo czasu co druga, a mimo to nie musi być tak samo dobra.

A jednak nie każdy się nada


 
Jeszcze 100 lat temu naukowcy wierzyli, że każdy może być sportowcem w dowolnej dyscyplinie. Dopiero gdy coraz częściej zaczęto nagradzać najlepszych, sylwetki zawodników w danej dyscyplinie zaczęły się zmieniać (np. koszykarze i skoczkowie w dal „stali się” wyżsi). Stopniowo zaczęto odkrywać, że bycie najlepszym wiąże się z posiadaniem odpowiednich predyspozycji wynikających z budowy ciała.

Źródła: 1, 2, 3, 4.
361
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Psychologia bazgrania, czyli co mówią o tobie rysunki, które robisz podczas rozmów i spotkań
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Cliff Young - człowiek, który nie wiedział, że się nie da...
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Brutalna walka łódzkich kiboli na murach
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Ci wredni amerykańscy kibice
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu O pracy, życiu i stawianiu sobie celów
Przejdź do artykułu Najbardziej ekstrawagancki bramkarz na świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą